Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, którego przyczyną jest przeważnie palenie papierosów, jednak mogą występować także inne wpływy. Przy tej chorobie następuje zwężenie oskrzeli, czyli obturacja, toteż przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest mocno utrudniony. W wyniku tego pojawiają się takie objawy jak świszczący oddech, kaszel i postępujące duszności. Jak uniknąć tego problematycznego schorzenia i jaki styl życia prowadzić, aby się bronić przed chorobą płuc? Jak rozpoznać objawy, jeśli się pojawią? Przeczytaj więcej na ten temat w naszym artykule.
Co ma wpływ na pojawienie się obturacyjnej choroby płuc?
Największy wpływ na pojawienie się obturacyjnej choroby płuc ma palenie tytoniu oraz kontakt z toksynami obecnymi we wdychanym powietrzu. Częste występowanie tej choroby jest obserwowane w większych miastach z dużym ruchem samochodowym, szczególnie położonych w pobliżu zakładów przemysłowych i zmagających się ze smogiem. Pomniejszymi czynnikami, które zwiększają ryzyko rozwoju POChP jest między innymi astma, stres oksydacyjny lub zaburzenia w wykształcaniu się płuc we wczesnym okresie płodowym. Zdarza się niekiedy, że ta choroba jest dziedziczna.
Czy w przewlekłej chorobie obturacyjnej płuc pomoże koncentrator tlenu?
Gdy przewlekła obturacyjna choroba płuc jest w ostrej fazie, a chorego trapi niewydolność oddechowa, przydatnym urządzeniem może okazać się koncentrator tlenu. Jego udział jest konieczny, aby zapewnić odpowiedni poziom utlenowania krwi, co jest niezbędne do pracy wszystkich narządów. Badania wykazały, że systematycznie stosowany domowy koncentrator tlenowy wyrównuje u chorych ciśnienie płucne, polepsza ich kondycję i pozwala swobodniej oddychać, co sprawia, że choroba przebiega łagodniej.