Dla kogo przeznaczona jest tlenoterapia domowa i kiedy ją stosować?

koncentrator tlenu obok łóżka

Koncentratory tlenu to urządzenia, które są wykorzystywane w trakcie tlenoterapii domowej. Dostarczają pacjentowi powietrze ze zwiększoną zawartością tlenu w sposób ciągły, dzięki czemu ułatwiają podjęte leczenie. Są alternatywą dla butli ze sprężonym tlenem – znacznie tańszą i bezpieczniejszą ze względu na brak możliwości wycieków zwiększających ryzyko wybuchu pożarów.

Użycie koncentratorów tlenu okazuje się niezbędne w licznych przypadkach. Ich stosowanie zalecane są między innymi osobom z chorobami płuc, takimi jak pylica, rak płuc czy rozedma. Urządzenia tego typu stosowane są również u tych osób, które borykają się z bezdechem sennym, niewydolnością krążenia czy z trudnościami oddechowymi, na przykład w postaci astmy czy POCHP. Domowe koncentratory tlenowe są wykorzystywane również przez osoby chcące poprawić kondycję swojej cery oraz uprawiające sport. Stanowią one pomoc w walce z takimi schorzeniami jak między innymi:

  • schorzenia układu oddechowego,
  • choroby górskie,
  • ostry lub chroniczny niedobór tlenu,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
  • bezdech senny.

Co powinno cechować koncentratory tlenu przeznaczone do użytku domowego?

Wybierając domowy koncentrator domowy, dobrze zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne wybranego modelu. Urządzenie tego typu powinno być przede wszystkim proste w obsłudze, lekkie i ciche. Istotne jest także, by generowało niskie zużycie prądu podczas produkcji tlenu. Kluczowa jest również możliwość sprawnej kontroli obiegu gazu przez system niskiego ciśnienia.

Nowoczesne domowe koncentratory tlenu mają również funkcję regulacji poziomu przepływu tlenu, dzięki czemu pacjent może dopasować ten parametr do własnych potrzeb. Tlen jest za ich pomocą dostarczany w sposób ciągły, ze zmniejszoną lub zwiększoną dawką tlenu.